środa, 17 września 2014

Niezbędnik zaparzacza / odsłona druga – MŁYNEK RĘCZNY


Poza najbardziej zagorzałymi domatorami, większość z nas od czasu do czasu wyjeżdża z domu, czy to do apartamentu w górach, czy to do domku nad morzem, czy to pod namiot. Przestawiać się w takich przypadkach na wyroby kawo-podobne będzie po dłuższym obcowaniu z prawdziwą kawą niemożliwe. Zabierać młynka elektrycznego też nie będziemy. Należy więc zaopatrzyć się w młynek ręczny.

Podobnie jak przy elektrycznym, potrzebujemy młynka żarnowego, z regulacją stopnia zmielenia. Pięknym i funkcjonalnym rozwiązaniem będzie japoński młynek Porlex Mini za około 180 zł. Firma Japan Porlex & Co., Ltd. to producent ceramiki. Ich Porlex Mini posiada właśnie ceramiczne żarna. Japończycy na swojej stronie są rozbrajający: „Prawdopodobnie odwiedzasz naszą stronę, aby dowiedzieć się więcej o naszych młynkach do kawy. (…) Przepraszamy, ale nie mamy angielskiej wersji strony, poza listą produktów. Dziękujemy.”


Oddajmy więc głos fachowcom ze swiezopalona.pl:
„Klasyczna forma, w tercecie z niezwykłą użytecznością, szybkością mielenia i do tego 13 cm wysokości, czyli krótka opowieść o młynku firmy Porlex.
Obudowa młynka firmy Porlex jest wykonana ze stali nierdzewnej, a żarna są ceramiczne. Sprężyna oddzielająca dolne żarno od górnego umożliwia grubsze zmielenie kawy do zaparzenia przy udziale French Pressa. W młynku mieści się 26 gramów kawy. Kołnierz znajdujący się pod żarnami pomaga dostosować grubość mielenia. Przekręcając w prawo, jest dociśnięty, a więc kawa zostanie zmielona o wiele drobniej. Przekręcenie na 7 czy 8 kliknięć od maksymalnego dociśnięcia spowoduje zmielenie średniej grubości.
Możliwe jest wypróbowanie i odkrycie ustawień optymalnych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb:
• bardzo drobno (Turkish) = 1 - 2 kliki
• drobno (Espresso) = 3 - 4
•średnio drobno (Fine-Medium) = 5 - 6
•średnio (Filter) = 7 - 8
•średnio grubo = 9 - 10
• grubo (French Press) = 11 - 12
Przemiał jest bardzo równy, nawet lepszy niż w młynkach firmy Hario z ceramicznymi żarnami. Rączka jest dłuższa niż w młynkach Hario, co powoduje dużą różnice - pozwala to szybciej zmielić kawę przy takiej samej ilości włożonej energii. Świadczy to o dużej ergonomiczności. W czasie użytkowania Porlexa udało się zmielić 20 gramów kawy w przeciągu około 50 sekund, co w przypadku Hario zajęło około 30 sekund więcej. Nie jest to znacząca różnica, ale na pewno ważna, ponieważ żarna Porlexa mielą ziarna szybciej i lepiej. W podróży można go zmieścić w Aeropressie. Pokrywka, korbka i inne części są bardzo dobrze dopasowane.”

Osoby dysfunkcyjne techniczne mogą  jeszcze obejrzeć film instruktarzowy na http://www.youtube.com/watch?v=qGVxzHXAexw

 
Arigato gozaimasu Japan Porlex!

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz